Welcome

Köszöntelek az oldalon. Mint látod ez a lap macskákkal foglalkozik. Ha szereted a cicákat akkor nézz körül,rengeteg érdekes dolgot olvashatsz róluk.(:
Kezdőlap   
 
cbox
 
login
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

Super Kawaii Cute Cat Kaoani
people
Indulás: 2013-03-09
 
...

Ajánlott oltási program macskáknak

2013.03.09. 19:04, Audrey

Miért fontos a védőoltás macskánk számára? Mert a vakcinázással több fertőző betegségtől (macskanátha, veszettség, leucosis, panleukopenia) óvhatjuk meg kedvencünket.


Ajánlott oltási program macskáknak

7. hét - kombinált oltás: macskanátha, panleucopenia (macskák parvovírusa)
9. hét - kombinált oltás 2.
11. hét - Leucosis oltás
13. hét - Leucosis oltás 2.
15. hét - FIP (fertőző hashártyagyulladás - macskák coronavírusa)
17. hét - FIP 2.
19. hét - Veszettség oltás (kijáró macskák esetén)
6. hónap - Veszettség oltás 2.

A macskanátha és a vírusos gyomor és bélgyulladás (panleukopenia) és a leucosis akár lakásban tartott állatokra is ráragadhat cseppfertőzéssel, ragályfogó anyagok, pl. a gazdi ruházatának a közvetítésével.

Macskanátha


A macskanátha (rhinotracheitis infectiosa) igen elterjedt, kötőhártya gyulladással, gennyes orrfolyással és tüdőgyulladással járó betegség. Minthogy az egyik kórokozója herpes vírus, az állat ugyan tünetmentessé tehető, de a vírust egész életében hordozza, és üríti. A betegségen átesett macska visszatérően benáthásodik (hasonlóan az emberhez: akinek az ajkán egyszer kiütött a herpesz, az bizton számíthat a kiújulásra). A vírus átjut a méhlepényen, ezért a betegségen átesett nőstények kölykei már fertőzötten születnek. Ezért a betegségen átesett állatok ivartalanítása célszerű.

Leucosis


A leucosis (vírusos fehérvérűség) súlyos gyógyíthatatlan betegség, mely az immunrendszer működését gátolja. Ritkán jelentkezik önállő, úgynevetett specifikus tünetekkel; általában a visszatérő másodlagos fertőzések keltenek gyanút a betegségre. A kiscicák anyjuktól is örökölhetik, ebben az esetben a későbbi oltások tünetmentes állatokon hatástalanok lehetnek. Ezért is nagyon fontos a kölyök mentességének vérvizsgálattal történõ megállapítása. FONTOS! A teszt az utolsó 2-3 héten bekövetkező fertőzést nem mutatja. Ennek a gyakorlatban az a jelentősége, hogy a talált, és befogadásra kerülő macskát legalább 3 hétig mentes környezetben kell tartani a vérvétel előtt.

Fertőző hashártyagyulladás (FIP)

A FIP (fertőző hashártyagyulladás - macskák coronavírusa) szintén elterjedt betegség. Sokkal elterjedtebb, mint gondolnánk. Ugyanis a macskák jelentős része tünetmentesen hordozza a vírust (száraz forma): ebben az estben csak műtétkor tapasztaljuk – mellékleletként – a hashártyagyulladást. A nedves forma esetén a hasüregben felhalmozódó folyadék miatt (hasvízkór) az állat 3-4 hét alatt meghal.

Sajnos cicáinkat olyan halálos betegség is fenyegeti, mely ellen nem áll rendelkezésre védõoltás (FIV, más néven macska-AIDS), ezért ajánlott a mielõbb ivartalanításuk. Ennek következtében ritkábbá válnak az elcsatangolások, verekedések, így a fertõzés terjedésére is jóval kisebb az esély. A műtét nőstényeknél 4 hónapos kor után, kandúroknál 8 hónapos kor, vagy a "spriccelés" kezdete után bármikor elvégezhető.

forrás: haziallat.hu

Cicaszótár - Hogy beszélni tudj kedvenceddel

2013.03.09. 19:00, Audrey

A macskanyelv nagyon hasonlít az emberi nyelre. A macskák is mint az emberek határozott jelentésű szavakat használnak. A szavakból mondatokat képeznek. A macskák különösen sokat beszélnek a kicsinyeikhez, vagyis az oktatás egy része verbálisan történik. Ahogy megoldottam néhány szó jelentését és elkezdtem haszálni, a macskáim beszédesebbek lettek velem.

A macskák a következő magánhangzókat használják
á – rövid á, rövidebb mint amilyen a magyar nyelvben használatos
á: - hosszú á, olyan mint amilyen a magyar nyelvben használatos: mák, száll...
a – rövid a, olyan mint amilyen a magyar nyelvben használatos: szag, kapa...
a: - hosszú a, hoszab mint amilyen a magyar nyelvben használatos
e – rövid e, mint amilyen a magyar nyelvben használatos: meccet, mező
é – rövid é, rovidebb mint amilyen a magyar nyelvben használatos
é: - hosszú é, olyan mint amilyen a magyar nyelvben használatos: kék, lép...
i – rövid i, a macskák nem használnak hosszu i hangot
o – rövid o, a macskák nem használnak hosszu o hangot
ö – rövid ö, mint pédául a myagyar nyelvben: rövid, ösztön...Hosszú ö hangot a
macskák nem használnak
u – rövid u, olyan mint amilyen a magyar nyelvben használatos: luk, bumm...
u: - hosszú ú, olyan mint amilyen a magyar nyelvben használatos: kúp, rúzs...

A macskák a következő mássalhangzókat használják
b, h, m, ny, r, v

Ezen kívül kettő hosszú mássalhangzót is használnak: r: ,  m:
A b és a h mássalhangzók nagyon ritkán fordulnak elő, de előfordulnak.

A szó értelmére kihat az is milyen gyorsan van kiejtve, és a szavak ismétlése is.

Néhány szó jelentése látszólag megegyezik, de biztosra lehet venni van köztük árnyalatbeli eltérés, még felfedezésre vár a precíz jelentésük.

Ezeket a szavakat én használom a macskáimmal való kommunikáció során. Ők ezeket megértik, és ebből arra következtetnek, én értem a nyelvüket, ezért sokszor nekifognak és több szóból álló mondatokkal magyaráznak valamit. Amikor látják, hogy nem értem nagyon csalódottak.

Nehéz egy összetett mondat értelmét megfejteni, mert amikor beszélnek álnak előttem így nem tudok következtetni a beszédük témájára, mondandójára, értelmére.

A kandur cicámnak Iju a neve. Ő ha be akar jönni azt mondja: Iju á á u – Iju be akar menni. Valójában ez két szóból álló mondat.

A Titi hazajött, és látta, hogy a többiek már kaptak enni. Azt mondta: Nyáu nyá – ha a többiek kaptak enni, kapjak én is.

Rövid cicaszótár ábc szerint
á: - felhívás játékra
á é é (szaggatottan kiejtve) – kimennék
á é u, á á u (szaggatottan kiejve) – bemennék, gyere be
áu – tiltakozás, nemtetszés kifejezése
áe - köszönöm
é – igen
é: - ki, kint, kivülről
éé – kimennék
éá – köszönés, üdvözlés
éá á – barátkozás elutasítása
éá:r: - barátság kifejezése, hízelgés
éu – nem akarok kimenni
éáu – bemennék, bekéretszkedés
hmé: - fenyegetés támadással
ié: - ki akarok menni (erőszakos kikéretszkedés)
iju, ijú: - segítség, anya
já: - igen
má: - szeretlek, szeressél
máá – tej
má é – haggyál békén
má:r – hízelgés
máu: - segítségkérés, jajveszékelés
meé – víz, szomjuság
me á é – vizhiány, kérek vizet
meéeé – száraz macskaeledel
meme (gyorsan kiejtve) – veréb, madár
meö – hús, husos étel
mrá: - gyere ide
mráá: - védjél meg, oltalmazzál
miá: - elégedettség kifejezése
mijáu, mijáo, mijáou – éhség kifejezése, élelemkövetelés
mou: - élelem kínálás, rekedten kiejtve dicsekvés elejtett madárral
mre – figyelem felhívás, felszólítás
mrué – kövess
mué – gyere
muer: - mi van veled?
murá – hal
nyá – jelentkezés, itt vagyok
nyáé:á – egyél
nyáu – irigység, elégedetlenség kifejezése
nyáu nyáu nyáu (gyorsan kiejtve) – ne közelíts az élelmemhez
öe – min csinálsz?, hogy vagy?
öráu – kérlek gyere
rá:b – anyacica hívja a kicsinyeit
r:eö – kiscicák hívják az anyjukat
r:má: - ne félj, minden rendben van
rmeö – egér
rnyáo – kutya, veszély
rvá – szemrehányás
u: - be, bent
uá, uá: - hagyd abba, nem szabad
u:m: (csukott szájjal) – fenyítés, gyengébb mint a morgás
vá – ne, nem
váo, váo-váo – nem, nem akarom


A folyamatos megfigyelés során remélem adódnak olyan helyzetek amelyek lehetővé teszik a macskák nyelvének további feltárását, megismerését. A macskák hihetetlenül megnyilnak ha a saját nyelvükön szólunk hozzájuk. Próbálják ki. Ha beszéd közben rájönnek egy új szó vagy mondat értelmére kérem írják meg nekem. Így lesz leggyorsabb a szótár fejlődése.

forrás: haziallat.hu

Macska etetése: kiscica, felnőtt, vemhes és idős

2013.03.09. 18:55, Audrey

Kifejlett macskáknak - kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi 1-2 étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet. 

Macskakölyök táplálása

A kölyköket már fiatalkorban rá kell szoktatni a sokoldalú táplálkozásra, 4-5 hónapos korukra kialakul az ízlésük, ezen később már nagyon nehéz változtatni, előfordulhat, hogy az ilyen macskák inkább nem esznek semmit, ha nem kapják meg a számukra kedves eledelt. A kismacskákat 8-9 hetes korukig az anyjuk eteti, azonban 5-6 hetes koruk körül megkezdhetjük a kiegészítő táplálást. Adjunk nekik felváltva zabpehelyből vagy grízből álló pépet 7,5%-os konzervtejjel dúsítva és tojássárgáját mézzel összekeverve. Ehhez adhatunk megsütött darált marhahúst fűszerek nélkül, kézmelegen. A kicsik hasát minden étkezés után masszírozgassuk egy kicsit, így serkenthetjük az ürítést. 3-4 hetes korban már ehet a cica konzervételt is. A kereskedelemben kaphatók külön kismacskáknak készült konzervek.

A helyesen táplált kismacska jól ki van párnázva, szeme tiszta, szőrzete tömött, pehelypuhaságú gyerekbunda, figyelmes és élénk.

Felnőtt macska táplálása

Kifejlett macskáknak - kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi 1-2 étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet. Bizonyos aminosavak (a fehérjék alkotórészei) elengedhetetlenül fontosak a számára, ezek egy része csak állati eredetű táplálékban van jelen. Az egyik ilyen aminosav a taurin, amelynek hiánya súlyos szívbetegséghez vezethet. Zsírigénye is jelentős, és fontos, hogy egy bizonyos telítetlen zsírsav (arachidonsav) - amely szintén csak állati eredetű zsírokban, olajokban van meg - a macska számára nélkülözhetetlen.

A szőr minőségének fenntartásához ezenkívül szüksége van még növényi olajokra is. Szénhidrátigénye nem túl nagy, és jó, ha tudjuk, a keményítőt nem tudja a macska emészteni, tehát gabonaféléket, rizst, burgonyát csak alaposan megfőzve adhatunk kedvencünknek. Fiatal macskáknak nem jó répacukrot (ezt használjuk mi is édesítésre) adni, idősebbek pedig nem tudják jól emészteni a tejcukrot, ezért tehéntejtől hasmenésük lehet. Ezeket a táplálkozási igényeket jól ismerik az állati tápszereket gyártó szakemberek, készítményeik egyre nagyobb számban kaphatók már nálunk is.

A csont nélküli színhúson felnevelt állatok görbe lábúak, púpos hátúak lesznek, kialakul az angolkór. Ennek elkerülése érdekében adjunk a cicának csirkenyakat, csirkeszárnyat, farhátat, halat és olajos halkonzervet. A csirke- és marhahúst adhatjuk a macskának nyersen is, ellentétben a sertéshússal. Meg kell említeni, hogy az állati húslisztekkel, húsokkal átvihető, túlnyomórészt kérődző állatokat megbetegítő, utóbbi időben hírhedtté vált szivacsos agyvelőkórt (BSE, "kergemarhakór") macskában is leírták 1-2 esetben, de ez ideig Magyarországon még egy esetről sem tudunk. Ezen kórokozó ellen sajnos az sem segít, ha a húst megfőzik. A sertéshús tartalmazhatja az Aujeszky-féle betegség vírusát, ami halálos a macskák és más húsevő állatok számára is. Sertéshúst és belsőségeket csak megfőzve adhatunk.

A 6-7 hónapos állatokat naponta kétszer, a felnőtt állatokat pedig egyszer etessük. Az ételmaradékot 15-20 perc múlva távolítsuk el, az edényt mossuk tisztára. Felnőtteknek elegendő, ha testtömeg-kilogrammonként 5-7 dkg eleséget adunk. Lakásban tartott állatnál ez az adag a macska súlyától függően lehet kevesebb is. Mindig legyen friss vize.

A macska konyhasóigénye kicsi, 0,5-1% elegendő. Az eleség legyen kézmeleg, langyos, a hűtőszekrényből kivett ételt melegítsük fel.

Ne adjunk a macskának:

cukrot (emésztési zavar),
marhainat (nyelőcső-eltömődés),
sok tehéntejet (hasmenés),
nyers sertéshúst és belsőséget (Aujeszky-féle betegség),
sok májat (A-vitamin-túladagolás),
fűszeres ételeket (gyomorhurut),
fagyott húsokat (gyomorgyulladás, hasmenés),
műanyag héjú húsárut, szalámivéget (bélelzáródás).

Vemhes cica táplálása

A vemhes macskáknak különösen jó az étvágyuk. Ügyelni kell azonban arra, hogy ne hízzon el a cica, mert ez megnehezíti a kölykezést. Tápanyagigénye másfél-kétszerese a felnőtt macskáénak. Naponta többször elosztva is adhatunk neki enni. Különösen figyeljünk a vemhes cica helyes és kielégítő táplálására.


Idős macska táplálása

Az a cica, akinek esetleg már nincs meg minden foga, napi 3-4 könnyebb étkezést igényel. A húsdarabokat vágjuk apróra, vagy adjunk konzerves macskatápot. A bélmozgások idős állatokban renyhébbek, ezért - főleg kevés mozgás mellett - hajlamosak lehetnek az ilyen macskák szorulásra. Ne adjunk neki csontot, viszont a táp tartalmazzon több rostot, olajat, zsírt a könnyebb ürítés miatt. Friss víz mindig legyen a macska előtt!

forrás: haziallat.hu

Macska elsősegélynyújtás

2013.03.09. 18:43, Audrey

 

Bárhová megyünk a cicával, lehetőleg mindig vigyük magunkkal a legközelebbi állatorvos nevét és elérhetőségeit. Vészhelyzetben lehet, hogy éppen ez menti meg az állat életét. Elsősegélynyújtáskor fontos, hogy a légutak szabadok, átjárhatóak legyenek
 
Macska elsősegélynyújtás - alapvető tudnivalók
Bárhová megyünk a cicával, lehetőleg mindig vigyük magunkkal a legközelebbi állatorvos nevét és elérhetőségeit. Vészhelyzetben lehet, hogy éppen ez menti meg az állat életét. Elsősegélynyújtáskor fontos, hogy a légutak szabadok, átjárhatóak legyenek: el kell távolítani a hányadékot, a nyálat, a véralvadékot, az idegen testet, a hátraesett nyelvet ki kell szabadítani. Ha a cica nem lélegezne, akkor haladéktalanul meg kell kezdeni az újraélesztést: mesterségesen kell lélegeztetnünk a macskát.
Menete: terítsünk tiszta kendőt az állat arcára, száját zárjuk, a saját kilélegzett levegőnket fújjuk az orrlyukán keresztül a tüdejébe. Ilyenkor a mellkasának meg kell emelkednie, ha ez nem következik be, akkor valamit rosszul csinálunk vagy nem szabad a légút. Percenként nyolcszor kell megismételni a befúvást. Ha az állatnak nem ver a szíve, akkor szívmasszázst kell alkalmaznunk: a cicát az oldalára fektetjük, mellkasát óvatos ritmikus mozdulatokkal összenyomjuk, majd elengedjük. Ennek hatékonyságát a pulzus mérésével ellenőrizhetjük (jól tapintható a pulzus a középső ujjunkkal a comb belső részén, a normál szívverés 120-140/perc.) A szívverés a mellkas bal oldalán érezhető. Sérült állatot csak kosárban szállítsunk, soha ne kézben.
Mit tegyünk, ha...
a macska hányt?
Ha a cicánk hetente egyszer hány, akkor nincs semmi teendőnk, ilyenkor a tisztálkodás közben lenyelt szőrtől szabadul meg. Ha a hányás gyakoribb ennél, akkor gondolnunk kell a gyomor- és bélrendszer, a máj, a vesék, a hasnyálmirigy, a szív, az agyvelő megbetegedéseire, de előfordulhat mérgezés vagy az egyensúlyozószerv zavara is (belsőfül-gyulladás vagy utazási betegség), ezenkívül pszichés okokból is hányhatnak a macskák. Van olyan cica, aki szereti behabzsolni az ételt, és a még emésztetlen táplálékot rendszerint egyből kihányja. Ezt nagyon egyszerűen megakadályozhatjuk: többször adjunk kevés élelmet.

Okozhatja a hányást a társakkal való vita vagy egy nyaralás, költözködés, környezetváltozás is. Ha a cica hetente többször hány és nem javul az állapota, akkor forduljunk állatorvoshoz, aki infúzió adásával pótolja a folyadék- és ásványianyag-veszteséget, illetve kideríti a hányás pontos okát, ami lehet például egy a bélcsatornában megakadt idegen tárgy, esetleg fonál is. Ilyen esetek mindig halaszthatatlan műtétet igényelnek.

hasmenése van?
Ha a cicának hasmenése van, akkor diétára kell fognunk. Ennek menete a következő: A hasmenés napján ne adjunk enni az állatnak, csak friss vize legyen. Másnap vízben főtt csirkemellet kaphat főtt rizzsel. Ha két nap múlva sem változik a beteg állapota, akkor forduljunk állatorvoshoz, aki pótolni fogja az elvesztett folyadékot, ásványi sókat, energiát infúzió formájában. Hasmenést okozhatnak: vírusok, baktériumok, paraziták, táplálékallergia, hasnyálmirigybetegség, mérgezések, helytelen táplálkozás stb. Ne feledjük, hogy a hasmenés csak a betegség tünete, így magát a betegséget kell kezelni, nem csak a tüneteit.

étvágytalan?
Betegségre kell gyanakodnunk, ha a táplálékfelvétel módja eltér az átlagostól, ha a macskánk eddig jó étkű volt és most hirtelen nem eszik vagy sokkal lassabban eszik a megszokottnál. Gondolhatunk fogbetegségre vagy szájüregi gyulladásra, ezért vigyük az állatot orvoshoz.

viselkedése megváltozik?
Minden esetben figyelmeztető jel, ha megváltozik a macska viselkedése. Jó, ha feljegyzést készítünk a rendellenességekről, például mikor fordul elő a viselkedési zavar (amelyik napszakban), mi váltja ki stb.

testsúlya csökken?
Az ideális testsúly felnőtt nőstény macskánál 2,5-5 kg, kandúroknál 3,5-7 kg. A testsúlycsökkenést előidézheti például férgesség, daganatok, szervi megbetegedések. Fontos tudnunk, hogyha 2 héten belül a cica testsúlyából 1 kg-ot veszít, akkor mindenképpen orvosi ellátás szükséges, különben a cica elpusztul.

testhőmérséklete megváltozik?
Felnőtt macska normál testhőmérséklete: 38,0-39,3 °C; alacsony: 38,0 °C-nál kevesebb; láz: 39,5 °C-nál magasabb. Fiatal macskánál a normálérték: 38,5-39,5°C; alacsony: 38,5°C-nál kevesebb; láz: 39,5°C-nál magasabb. A testhőmérsékletet végbélbe vezetett hőmérővel mérjük. Vigyázzunk a higanyos hőmérővel, el ne törjön, legjobb, ha digitális hőmérőt használunk, ez sokkal biztonságosabb, az átmérője is kisebb, így a használata is könnyebb.

megváltozik a nyálkahártya színe?
Egészséges macska nyálkahártyája halvány rózsaszín, ha a cica sok vért veszített (például véralvadást gátló patkányméreg felvétele vagy súlyos fokú bolhásság miatt), akkor a nyálkahártyája porcelánfehérré válik. Súlyos szív-, illetve tüdőbetegségeknél az oxigén hiánya miatt kékeslila színűek lehetnek a nyálkahártyák: fogíny, kötőhártya, orr, végbélnyílás, hüvely. Bármelyik elváltozás észlelése esetén azonnali orvosi beavatkozásra van szükség, mert ez életveszélyes állapotnak számít.

megváltozik a bőr rugalmassága?
A bőr rugalmasságából a szervezet folyadékveszteségének mértékére lehet következtetni. A macska testének 60-70%-a víz, hányás, hasmenés, idült veseelégtelenség hatására vagy nagyfokú vérveszteség következtében felborul az egyensúly, és ez könnyen kiszáradáshoz vezethet. Hüvelyk- és mutatóujjunkkal fogjuk meg a bőrt, és húzzuk fel kissé. Miután elengedtük, az egészséges macska bőre azonnal kisimul. A hányás és hasmenés okozta folyadékveszteség miatt rugalmatlanná vált bőr vagy egyáltalán nem húzódik vissza, vagy csak 2-3 másodperc elteltével.

megváltozik a légzése?
A normál légzésszám nyugalomban 20-30/perc. Befolyásolhatja a vemhesség, a testi megerőltetés, a magas külső hőmérséklet, láz stb. Ezekben az esetekben szaporodik a légzésszám. Csökken a légzésszám mérgezésekkor. Legkönnyebben alvó állaton tudjuk megfigyelni a légzésszámot és azt is, hogy a macskának egyaránt van-e hasi és mellkasi légzése is.

megváltozik a szívverések száma?
Egészséges macska pulzusszáma 80-120/perc, sokkos állapotban több mint 150/perc. A szívverés a mellkas bal oldalán a negyedik borda magasságában jól kitapintható. A sokkos állat szívverése szapora, pulzusa gyenge, mielőbb forduljunk állatorvoshoz.

megváltozik a vizeletürítése?
Ha a cica vizelési magatartása megváltozik, az aggodalomra ad okot. Figyelmet érdemel, ha feltűnően gyakran megy a macska pisilni, de mindig csak néhány csepp vizeletet ürít vagy véressé válik a vizelete, esetleg nem a ládába ürít, hanem a lakás minden pontján otthagyja nyomát.

homályossá válik a szeme?
A macska szeme a legfontosabb érzékszerve. Gyakran a szervezet általános megbetegedését jelzi. Bármilyen elváltozást is tapasztalunk, azonnal forduljunk állatorvoshoz. Az egészséges cica szeme tiszta, nem váladékozik, a pupillája fény hatására résnyire szűkül. A kötőhártya halvány rózsaszínű, a harmadik szemhéj ébrenléti állapotban nem látható.

fényét veszti a szőre?
A tompa fényű, korpás szőrzet különböző hiánytünetekre, külső parazitákra, bőrfertőzésre utalhat, esetleg a belső szervek megbetegedésének egyik tünete.

megváltozik a testtartása?
A beteg állat felpúposított háttal gubbaszt, fejét ferdén tartja, lábát felhúzza. A felpúposított hát hasüregi vagy gerincoszlopi bántalmakra utal, a ferdén tartott fej pedig belsőfül-gyulladást jelez.

forrás: haziallat.hu

Macskabetegségek

2013.03.09. 18:36, Audrey

Szervi betegségek

Bőr és szőr
A bőr jelzi legelőször, ha valami nem úgy működik, mint ahogyan kellene: a legtöbb esetben hűen tükrözi a külső, a belső és a pszichés állapotot is. Például a boldogtalanság is vezethet vakarózáshoz vagy szőrhulláshoz, ezért az ilyen problémáknál nemcsak a szervi tüneteket kell figyelembe vennünk. A szőrhullás oka nemcsak gombás fertőzés lehet, hanem előfordulhat allergiás reakció, hormonális zavar vagy éppen egyoldalú táplálkozás is.

Fül

A különféle hallójárat-gyulladások a közép- és belső fülre is ráterjedhetnek, így a hallást és az egyensúlyérzéket is fenyegetik. A fül tisztítását, ha szükséges, kéthetente végezzük. A különböző fülbetegségeknél ugyanúgy viselkedik az állat: rázza a fejét, fülét erősen vakarja, vizenyős, véres, gennyes váladékozást észlelhetünk. Fájdalmat okozhat a fülbe szúródott toklász is, amelynek eltávolítását - ugyanúgy, mint a többi fülbetegség kezelését is - állatorvosra kell bízni.

Szem
A macskáknak van harmadik szemhéjuk is, amely elsősorban védelmi funkciót lát el: védi a szemgolyót, és nedvesen tartja a szaruhártyát. Vannak örökletes szembetegségek is, ilyen például a sziámi cicák kancsalsága. A különböző szerzett szembetegségek - kötőhártya-gyulladás vagy valamilyen vírusbetegség - akár maradandó látáskárosodáshoz vagy vaksághoz is vezethetnek. Ezek a betegségek szakszerű orvosi ellátást igényelnek. Idősebb cicáknál ugyanúgy romolhat a kor előrehaladtával a látás, mint az embernél a szemlencse opálossá válása (szürke hályog) és a szem fényre érzékeny részének (ideghártya) sorvadása miatt.

Ilyenkor hagyjuk az állatot jól megszokott környezetében, ahol megfelelően tud tájékozódni.

Száj és fogak
A macska érdes nyelve fontos a szőrzet gondozása miatt, ezzel fésüli a bundáját, szedi ki a kihullott szőrszálakat. Fájdalmas szájüregbeli betegségnél jóval kevesebbet gondozza magát, és ezért a szőre is ápolatlan, borzolt lesz. A macska fogazatának hátránya, hogy elhelyezkedéséből adódóan a szilárd ételmaradék megreked a fogak között, lerakódik, így ez fogínygyulladáshoz, fogtőgyulladáshoz, ínysorvadáshoz, fogkövesedéshez, súlyosabb esetben a fog kilazulásához vezethet. A cica szájában sokféle baktérium megtalálható, ezek harapásnál gyulladást okozhatnak, amit orvossal kell kezeltetni. Tévedés azt hinni, hogy a macska a nyalásával, nyálával gyógyít. A nyalás kifejezetten hátrányos lehet műtétek után, ha a gyógyuló sebet felsérti, és a szájbeli kórokozókat a sebbe masszírozza. Természetesen egy elgennyesedett seb mielőbbi tisztulásához jótékony hatású ez a művelet.

Fog- és szájbetegségek tünetei: a macska nyála feltűnően folyik, nem eszik, a nyál vérrel keveredik, elszíneződik a szőr a pofa körül, fekély képződik a szájban, garatban, erős szájszagot érzünk (ilyenkor valami belső szerv megbetegedésére is gondolhatunk). Szállításkor vagy izgalmi állapotban, esetleg valamilyen gyógyszer beadásakor is gyakran nyálzanak a macskák. Viszont ha a cica simogatás közben nyáladzik erősebben (ami viszont víztiszta), ez csak annyit jelent, hogy jól érzi magát.

Légzőrendszer
Az egészséges cica percenként 20-40 lélegzetet vesz, egyaránt folytat hasi és mellkasi légzést. Ha csak a hasa mozdul levegővételkor, akkor mellkasi betegségre (tüdő- és mellhártyagyulladásra, törött bordára) gondolhatunk. Ha viszont csak mellkasi légzés van, akkor hashártya-, rekeszizom- vagy májgyulladást tételezhetünk fel.

A légzőszervi betegségek hasonló lefolyásúak, mint az embernél. Orrdugulással kezdődnek, aztán a cica tüsszög, megindul a nyálkaképződés, egyre nehezebben veszi a levegőt. Ilyenkor hasznos lehet egy orrcsepegtető. Nedves vattával tisztítsuk ki az orrot, és kenjük be kenőccsel. Ha elgennyesedik az orrváladék, akkor komolyabb a probléma, előfordulhat a torokgyulladás, a légcső- és hörghurut vagy akár a tüdőgyulladás is. A beteg általános állapota romlik, szőre tompa fényűvé válik, nem eszik, esetleg magas láz alakul ki, ami már feltétlenül állatorvosi segítséget igényel. Ha csak az egyik orrlyuk van eldugulva, akkor polipra, daganatra vagy idegen testre gondolhatunk.

Fontos, hogy a beteg állat ne menjen ki a hidegbe. Ha mellkasi sérülést észlelünk, akkor haladéktalanul forduljunk állatorvoshoz, valószínűleg operációra van szükség. Nagyon súlyos sérülésnek számít a légcső és tüdő sérülése.

Szív
Ha kezünket a macska mellkasának bal oldalára tesszük, érezhetjük szívének dobogását. A normál szívritmus 120-140/perc. Vannak örökletes szívbetegségek is, ilyenkor a szívben súlyos rendellenességek miatt nem megfelelő a vér keringése. Amelyik állat súlyos szívhibával születik, az általában korán elpusztul, a kevésbé súlyos esetek pedig gyógyszerekkel karbantarthatók.

A szívbeteg macska nem annyira fürge és játékos, mint egészséges társai, és sajnos a várható életkora is rövidebb. A szívizom- és szívkamragyulladások nagyon fájdalmasak, apátiával, lázzal járnak. Jellemző az étvágytalanság, a levertség, a láz, a köhögés, a hasvízkór, a vizenyős tüdő, az átmeneti eszméletvesztés.

Ez a betegség kifejezetten állatorvosi segítségre van szükség. Gyakori tünet a vérkeringés elégtelensége, ennek jelei a porcelánfehér, esetleg kékeslila nyálkahártya, az általános gyengeség, a szapora pulzus. Szerzett szívbetegséget - a szívüregek kitágulását - egy aminosav (a taurin) hiánya okozhatja. Szerencsére a jelenleg kapható tápokat kiegészítik ezzel az aminosavval, így már gyakorlatilag nem is fordul elő ez a betegség.

Szívbetegségeknél akut vészhelyzetet okoz a trombózis (egy vérrög elzárja az egyik fő eret), ami halálhoz vezethet, ezért azonnali orvosi segítségre van szükség. Ha a hátsó lábak a kelleténél nehezebben mozognak, a talpak hidegek, a pulzus nem mérhető, vigyük állatorvoshoz a beteget, különben az állat elpusztulhat.

Gyomor és bélrendszer
Ha meg szeretnénk simogatni a cicánk hasát, de ő nem engedi, akkor annak két egyszerű oka lehet: az első az, hogy a macskának éppen nincs kedve a cirógatáshoz, a második pedig, hogy fáj a hasa. A normál has puha és meleg, viszont ha valami gond van, akkor a hasfal kemény és nyomásra érzékeny. Fontos tudnunk, hogy a cica nemcsak akkor dorombol, ha jól érzi magát, hanem akkor is, ha fájdalmai vannak. Normálisnak számít, ha a cica hetente egyszer hány, ugyanis a tisztálkodáskor lenyelt szőrcsomó ily módon kerül ki a szervezetéből. Sokszor a fű és más nem emészthető rostot tartalmazó növény evésével váltja ki a hányást.

A hányás, a hasmenés, a szorulás mind bél- és gyomorbántalmakra utalhat. Ilyenkor gyakran a harmadik szemhéj is láthatóvá válik. A hányás oka lehet még a túl gyorsan behabzsolt vagy túl hidegen elfogyasztott étel. Hasmenéskor elsősorban diétára fogjuk a cicát, csak vizet vagy teát adjunk egy napig, majd a következő napon vízben főtt csirkemellel etessük. Ha a hasmenés így sem múlik el 24 órán belül, akkor forduljunk orvoshoz. Szintén keressük fel az állatorvost, ha a cica széklete véressé válik. A hányás és a hasmenés - ami különösen veszélyes a fiatal és az idős állatokra - folyadék- és ásványi sók elvesztésével jár, ezt minél előbb pótolni kell.

Bélelzáródást daganat vagy lenyelt tárgy is okozhat, ami kisebb darab játék vagy nem jól emészthető növényi termés lehet. Sajnos azonban a macskák előszeretettel játszanak fonálszerű tárgyakkal (gombolyag, zsineg, cérna, karácsonyfadísz, magnószalag), amelyeket ha lenyelnek, a bélelzáródás egy súlyosabb formáját okozhatják, mert a fonálra felfűződött bél akár több helyen is kiszakadhat. Ha azt látjuk, hogy kedvencünk már egy jó adag fonalat eltüntetett és a vége kilóg a szájából, netán a végbeléből, azt semmiképp ne próbáljuk meg kihúzni, mert lehet, hogy ezzel ártunk a legtöbbet. Ilyenkor orvoshoz kell fordulni, aki többnyire műtéttel segít, vagyis a fonalat a beleken több helyen készített metszésekkel szedi ki.

Szintén súlyos a helyzet, ha a cica egyszerre hány, székletet ürít és a hasa fel van puffadva. Ezek a gyomorcsavarodás jelei, amelyet 1-2 órán belül szintén operálni kell, különben a macska belepusztul. Szerencsére ez a kórkép macskáknál (ellentétben a nagy testű kutyákkal) igen-igen ritka. Lehet a cicának gyomorfekélye, gyomorgyulladása, bélelzáródása, gyomorvérzése, emésztési problémái, mérgezése.

Máj és hasnyálmirigy
A máj rossz működése a cicát életveszélybe is sodorhatja. Tünetei: száraz bőr, hasmenés, hányás, étvágytalanság, fogyás. Ha előrehaladott a betegség, akkor a bőr és a nyálkahártyák sárgásra színeződnek, amely elsősorban a fülkagyló előtt, a pofán, a nemi szervek környékén, a harmadik szemhéjon figyelhető meg.

Betegség okai lehetnek: mechanikai sérülés, mérgezés, vírusfertőzések, leukózis, fertőző hashártyagyulladás (FIP), baktériumos vagy vírusos májgyulladás.

Ezek a betegségek korai stádiumban általában gyógyíthatók, elhanyagolásuk esetén májzsugor alakul ki.

Súlyos májbetegséget okozhat - főleg kövér macskáknál - a néhány napos teljes koplalás. Ez létrejöhet különféle, étvágycsökkenéssel járó betegségek következtében, vagy akár amiatt is, hogy a kedvencünk nem kapja meg a megszokott eledelét, és más eledelt visszautasít. Ezért mindenképpen jobb macskánkat nemcsak egyféle, hanem változatos étrendhez hozzászoktatni. A hasnyálmirigy-gyulladás tünetei: hányás, véres hasmenés, megnagyobbodott has, hőemelkedés. Oka lehet a túl zsíros étel, súlytöbblet, baktériumos fertőzés, vírusok, daganatok és kövek.

Lép
A lép sérülése, repedése gyakori például autóbaleset, ablaküvegbe esés, kutyatámadás miatt. Mivel vérellátása jó, gondolni kell a hasüregi vérzésre, amely a nyálkahártya kifehéredésével, az állat sokkos állapotával jár, és sürgős műtétet igényel.

Húgyhólyag és vese
Az öröklött vese-rendellenességek nem gyógyíthatók, ezért fontos, hogy ezeket tenyészállatok esetében kiszűrjük. Kísérjük figyelemmel, hogy a cica naponta milyen gyakorisággal és hogyan ürít vizeletet. Ha a macska többször próbálkozik, de nem tud pisilni, akkor súlyos betegsége - húgykövesség, esetleg daganat - lehet, ami akár a macska életét is veszélyezteti. Ha a cica mindenhol otthagyja a "névjegyét", felfázásra és ennek következményeként hólyaggyulladásra gyanakodhatunk. Ez nem életveszélyes betegség, de elég kellemetlen érzés kedvencünknek.

Fontos tudni, hogy az előbbi két betegség tünetei nagyon hasonlóak kezdetben, így csak orvosi vizsgálattal lehet tisztázni a pontos bajt. A száraz táplálék és a kevés folyadék fogyasztása az arra hajlamos macskáknál apró, homokszerű húgykő képződését okozhatja, ami különösen kandúroknál (függetlenül attól, hogy ivartalanított-e vagy sem) lehet veszélyes, mert könnyen eltömődhet a keskeny átmérőjű húgycső a hímvesszői szakaszon. Ezt a bántalmat műtéttel és a kő képződését csökkentő diétával lehet orvosolni.

Leggyakrabban a táppal bőségesen ellátott, akár naponta többször étkező, kövér macskák betegszenek meg. Ezen a problémán úgy segíthetünk, ha tartunk otthon Rowatinex nevű vesetisztító, vízhajtó, gyulladáscsökkentő humángyógyszert, amiből hetente egy kapszulát az ételébe beleteszünk.

Csontváz- és izomrendszer
Csontvázrendszer betegségei: kölyökkori kalciumhiány és vitaminhiány, amely csontdeformálódást eredményez. Görbe lesz a kismacska lába, szűk a medencéje, deformált a koponyája, púpos és hajlott a hátgerince. Csontrendellenességet okozhat még a túlnyomórészt májat evő macskáknál a nyers májban nagy mennyiségben megtalálható A-vitamin túlzott felvétele. Ilyenkor csontmegvastagodások, összenövések alakulnak ki, és a macska mozgása az évek elteltével egyre fájdalmasabb és kötöttebb lesz.

Nemi szervek
A pénisz és körülötte a bőr néha begyulladhat, begennyesedhet. Kamillával átitatott vattapamaccsal kezeljük, ha nem javul, akkor forduljunk állatorvoshoz.

Egyéb betegségek
Kölyökkori csontlágyulás (angolkór)
Kiváltója a kalciumhiányos étrend, ami elsősorban az egyoldalú táplálékon felnevelt (sok fehérje - például színhús, párizsi, májkrém - és kevés kalcium) kiscicáknál fordul elő. A macska lemarad a fejlődésben, mellső lábai meggörbülnek, esetleg el is törhetnek, a testnövekedés aránytalanná válik (fej relatív nagyobb), a hát vonala nem szépen ívelt, hanem hajlott és púpos, a medence belső átmérője beszűkül (ami nőstényeknél később szülési nehézséget okoz).

Állatorvos írhat fel kalciumtablettát vagy más kalciumpótló készítményt, de jó hatású a tejtermékek (tej, túró, sajt) adása, valamint körülbelül 2-3 hónapos kor után főtt csirkenyak összetörve vagy egészben. A kölyköknek készített macskatápokkal történő etetéssel teljesen megelőzhető az angolkór kialakulása.

Agyhártyagyulladás
Baktérium okozta fertőzés, amelyet seb vagy tályog (például középfülben) indukálhat. Tünetei: magas láz, dülöngélés, izomrángások. Ha sikerül korán felismerni a betegséget és megkezdődik a kezelés, akkor jó esély van a gyógyulásra, de a görcsös izomrángások fellépése után az a leghumánusabb, ha elaltattatjuk a cicát.

Cukorbetegség
Inzulinhiány okozza, szerencsére nem gyakori, de ugyanolyan "civilizációs" betegség, mint az embereknél. Túltáplált macskáknál fordulhat elő, esetleg egyes gyógyszerek hosszan tartó adagolása után. Tünetei: olthatatlan szomjúság, nagy mennyiségű vizeletürítés, fokozott étvágy, lesoványodás, borzolt, ápolatlan szőrzet, szürke hályog kialakulása. Kezelését állatorvos végzi tabletták és inzulininjekció adásával. A macska fogékonnyá válik a fertőzésekkel szemben. 

forrás: haziallat.hu

 
...
Friss bejegyzések
2013.03.19. 17:21
2013.03.10. 08:10
2013.03.10. 08:06
2013.03.10. 08:04
2013.03.10. 07:59
Friss hozzászólások
Még nincs hozzászólás.
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?